Muzeum Historii Żydów Polskich zostało otwarte w 2013 roku, i do dziś cieszy się nieustającym zainteresowaniem. Codziennie przyjeżdżają setki turystów z kraju i zagranicy aby zaczerpnąć historii na temat pierwszych Żydów na ziemiach Polskich. W przeciwieństwie do innych muzeów na całym świecie, to w Warszawie nie skupia uwagi wyłącznie na Holokauście. Przeciwnie, gdyż opisuje wkład Żydów w rozwój kultury , nauki czy gospodarki w naszym kraju.
Już sama lokalizacja budynków nie jest przypadkowa. Mianowicie znajduje się on na Warszawskim Muranowie tzw dzielnicy żydowskiej czy też inaczej - dzielnicy Południowej.
W tym artykule jednak nie chodzi nam o przybliżanie historii muzeum lecz o przedstawienie warsztatów jakie organizują dla najmłodszych. Kierowane są one głównie do dzieci w wieku od 3-6 lat. Tematów jest wiele a o to kilka z nich:
„Mali Badacze” – Czyli czym posługiwali się niegdyś podróżnicy. Dzieci własnoręcznie zrobią przyrządy, takie jak miarki czy wagi które później będą mogli zabrać do domu.
„Dźwięki Żydowskiego Wesela” – zadania rytmiczno ruchowe przy dźwiękach z dawnych wesel. Dzieci stworzą własny instrument, oraz obejrzą kreacje w których szli do ślubu Państwo Młodzi.
„W Państwie Króla Maciusia” – Na przykładzie powieści Janusza Korczaka, dzieci dowiedzą się jak dawno temu panowali Królowie oraz jakie mieli obowiązki. Na koniec zajęć każde dziecko stworzy figurkę Króla którą również może zabrać do domu.
„Świat ze starej fotografii” – Krótki przegląd taśm firmowych. Uczestnicy porównają współczesne ulice z tymi z przed przeszło stu lat.
„Dawne gry podwórkowe” – czyli w co kiedyś grało się na podwórku? Rekwizyty stworzą dzieciaki które będą mogły zabrać. Przekonają się czy takie zabawy są dla nich nadal atrakcyjne.
„Czym pachnie Szabat” – wszystko o najważniejszym świecie Żydowskim. Piosenki Żydowskie oraz tradycje związane z ta kolacją. Na koniec podsumowanie tego co zapamiętali uczestniczy przy użyciu puzli.
Zajęcia trwają średnio 1,5h i radzimy nie zwlekać z zapisami gdyż naprawdę cieszą się ogromnym zainteresowaniem J
Na terenie Muzeum funkcjonuje również świetnie miejsce do wspólnego spędzenia czasu Rodziców z Dziećmi. Zaprojektowane z myślą o pociechach w wieku 0-10 lat . Opiekunowie mogą wspólnie rysować, bawić się, słuchać muzyki czy też czytać książki nawiązujące do kultury i tradycji żydowskich. Warto dodać że wejście do tego miejsca jest całkowicie bezpłatne. Obowiązuje jedynie zmiana obuwia i pozytywne nastawienie
Zapraszamy do rezerwowania transportu za pośrednictwem formularza oraz odwiedzania naszego oficjalnego Funpage ---> na którym to będziecie państwo informowani o nowych wpisach na naszym blogu.